بهار و تابستان 1402                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه لرستان
چکیده:   (39 مشاهده)
    مقدمه و هدف: جنگل­های زاگرس به عنوان گسترده­ترین و در عین حال آسیب­دیده­ترین جنگل­های کشور طی سالیان اخیر تحت تاثیر زوال گسترده بلوط قرار گرفته­اند که از این لحاظ در وضعیت بحرانی قرار دارند. زوال درختان بلوط به عنوان یک پدیدهی گسترده و پیچیده توصیف شده که موجب کاهش قدرت رشد و ضعف فیزیولوژیک و سپس حمله عوامل بیماریزا میشود. در حال حاضر که پایداری این جنگل‌ها با یک مشکل جدی روبرو است، برای بررسی راهبردهای صحیح مدیریتی برای مقابله با پدیده زوال، قبل از اینکه این بوم­سازگان ارزشمند به طور کامل نابود شوند، به اطلاعات پایه و اساسی همچون نقشه گسترش زوال و میزان زیست‌توده از دست رفته درختان در نتیجه زوال نیاز است. هدف از مطالعه حاضر، برآورد میزان زیست‌توده روی زمین در درختان خشکیده بلوط در نتیجه زوال جنگل‌های زاگرس است که در جنگل‌های منطقه دادآباد استان لرستان انجام گرفت.
مواد و روش‌ها: این مطالعه در جنگل‌های دادآباد واقع در جنوب غربی خرم‌آباد در  استان لرستان انجام شد. برای این منظور تعداد 40 پایه از درختان خشکیده به صورت تصادفی انتخاب و پارامترهای بیومتریک همچون قطر در ارتفاع برابر زانو، قطر در ارتفاع برابر سینه، ارتفاع و قطر تاج آن­ها اندازه‌گیری ‌شد. اجزای مختلف درخت به تفکیک، خشک و توزین گردیدند. با استفاده از تحلیل رگرسیونی، زیست ­توده اندام‌های مختلف در مقابل متغیر‌های مستقل قطر در ارتفاع برابر زانو، قطر در ارتفاع برابر سینه، ارتفاع و قطر تاج، مدل­سازی شد. در نهایت در سطح 32 هکتار از عرصه مورد نظر آماربرداری به صورت صددرصد انجام گرفت که مشخصه­های مختلف تمام درختان بلوط ایرانی برداشت شد.
یافته‌ها: نتایج این تحقیق نشان داد که روابطی قوی برای برآورد میزان زیست­توده درختان بلوط ایرانی قابل ایجاد است. نتیجه برازش مدل­های خطی و غیر خطی برای برآورد زیست­توده این گونه درختی نشان داد که در صورت استفاده از قطر متوسط تاج درخت به عنوان متغیر مستقل، مدل مناسب­تر، مدل توانی با ضریب تبیین 857/0 بود. همچنین نتایج روایی مدل یا مقدار RMSE% برای معادله بدست آمده،  082/9 درصد بود. مجموع زیست­توده در منطقه مورد مطالعه 994/389 تن بوده که 54/39% آن یعنی 226/154 تن از زیست­توده سطح منطقه براساس زوال از بین رفته است.
نتیجه گیری: نتایج نشان داد که در مقایسه بین مدل­های رگرسیونی خطی و غیرخطی، بهترین مدل برای برآورد زیست­توده این گونه، مدل توانی بر مبنای قطر متوسط تاج با 857/0R2= بود . به طور کلی استفاده از قطر متوسط تاج به عنوان متغیر برآوردکننده برای گونه بلوط ایرانی، می­تواند برآورد بهتر و مناسبتری از زیست­توده این درختان را نشان دهد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/9/25 | پذیرش: 1401/11/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بوم‏شناسی جنگل‏های ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Ecology of Iranian Forest

Designed & Developed by : Yektaweb