بهار و تابستان 1402                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (51 مشاهده)
مقدمه و هدف: کسب اطلاعات و شناسایی تغییرات و پویایی بوم­سازگان جنگل‌ در مراحل مختلف تحولی به منظور مدیریت بهینه، احیا و اصلاح جنگل­ها لازم و ضروری است. این تحقیق با هدف بررسی اثر مراحل مختلف تحولی توده بر روی زادآوری چوبی و پوشش علفی توده ممرز آمیخته در دو فصل بهار و تابستان (به دلیل شروع فعالیت­هـای رویشـی تـا مرحله رویشی اپتیمال گیاهان آشکوب علفی جنگل) در سری دو طرح جنگلداری شصت کلاته گرگان انجام شد.
مواد و روش­ها: به منظور بررسی مراحل تحولی، پس از جنگل گردشی تعداد سه قطعه‌نمونه نیم هکتاری مستطیلی به ابعاد 50 × 100 متر برای هر مرحله تحولی براساس مشخصه‌های ارائه شده توسط لایبوندگوت و کورپل در زمینه الگوی ساختار مراحل و فازهای تحولی در جنگل‌های طبیعی استفاده شد. به منظور مطالعه و بررسی زادآوری چوبی و پوشش علفی تعداد پنج ریزقطعه نمونه (20×20 متر)، یکی از آنها در مرکز و چهار ریزقطعه نمونه دیگر در چهار گوشه قطعه‌نمونه پیاده شدند. در هر ریزقطعه نمونه نوع و درصد پوشش گونه­های علفی و فراوانی زادآوری­ ها یادداشت شد. برای بررسی و مقایسه تنوع زیستی در مراحل مختلف تحولی از شاخص­های تنوع سیمپسون و شانون­وینر و برای محاسبه غنا از شاخص­های غنای مارگالف و منهینیک و برای یکنواختی از شاخص­های یکنواختی اسمیت ویلسون و Evenness در نرم‌افزار PAST و R (بسته نرم­افزاری adiv و تابع specieseve) استفاده شد.
نتایج و بحث: نتایج نشان داد که تعداد گونه­های علفی و گونه­های زادآوری در مرحله تخریب بیشتر از مراحل اولیه و اپتیمال می­باشد. شاخص­های تنوع زیستی پوشش علفی و زادآوری گونه­های چوبی نشان داد که مقدار تنوع شانون­وینر و سیمپسون در دو فصل بهار و تابستان در مرحله اپتیمال کمتر از مراحل اولیه و تخریب بود. همچنین بیشترین مقدار شاخص­های یکنواختی اسمیت ویلسون و Evenness نیز در هر دو فصل بهار و تابستان در مرحله اپتیمال مشاهده شد. بیشترین مقدار شاخص غنای منهینیک پوشش علفی در فصل بهار در مرحله اپتیمال مشاهده شد در حالیکه در فصل تابستان بین مراحل مختلف اختلاف معنی­داری مشاهده نشد. بیشترین مقدار شاخص غنای مارگالف زادآوری گونه­های چوبی در هر دو فصل نیز در مرحله تخریب مشاهده شد.
نتیجه گیری: با استناد به نتایج حاصل از پژوهش حاضر، می­توان بیان کرد که مراحل مختلف تحولی روی تنوع گونه­های علفی و تجدید حیات جنگل اثرگذار است؛ بنابراین، پیامدهای قابل توجهی از مدیریت پایدار بر لایه پوشش گیاهی وجود دارد که پیشنهاد می­شود در راهبردهای مدیریت جنگل در آینده مورد توجه قرار گیرد.

 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اکولوژی جنگل
دریافت: 1401/9/1 | پذیرش: 1401/10/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بوم‏شناسی جنگل‏های ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Ecology of Iranian Forest

Designed & Developed by : Yektaweb