بهار و تابستان 1402                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه ارومیه
چکیده:   (60 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: رفتار، گسترش و شدت آتش­سوزی جنگل­ها به‌اندازۀ زیادی به نوع و حجم مواد سوختنی و تغییرپذیری مکانی آن در یک منطقۀ طبیعی و همچنین توپوگرافی و اقلیم وابسته است. ارزیابی حجم مواد سوختی در تاج پوشش­های مختلف جنگلی برای مدیریت بحران و پیشگیری از آتش­سوزی­های احتمالی بسیار مهم است. هدف این پژوهش تعیین مقدار و نوع مواد سوختنی و رفتار حریق جنگل­های زاگرس شمالی در شهرستان سردشت در تراکم­های مختلف جنگلی است.
مواد و روش­ ها: با توجه به آمار آتش­ سوزی­های اخیر شهرستان سردشت نسبت به انتخاب مناطق موردبررسی (نلاس و شیومره) بر اساس درصد تاج پوشش مختلف جنگل (تنک، نسبتاً انبوه و انبوه) اقدام شد. در این پژوهش از قطعه ­نمونه ­های یک مترمربعی برای اندازه­گیری خصوصیات مواد سوختی مانند متوسط ارتفاع پوشش گیاهی، حجم سوخت یک، 10 و 100 ساعته، حجم سوخت کل و حجم و عمق لاشبرگ استفاده شد. بررسی رفتار و گسترش آتش­سوزی نیز در دو منطقه با استفاده از مدل­های آتش FlamMap و FARSITE با استفاده از نقشه­های شیب، جهت، ارتفاع، مدل سوخت و تاج پوشش انجام شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد حجم سوخت ‏کل در اراضی جنگلی مورد بررسی 9/3 کیلوگرم در مترمربع است. همچنین بیشترین حجم سوختی یک ساعته در اراضی جنگلی انبوه محاسبه شد. بیشترین حجم سوختی 10 و 100 ساعته نیز در اراضی جنگلی با تاج پوشش نسبتاً انبوه مشاهده شد. محاسبۀ درصد محتوای رطوبتی مواد سوختی نیز نشان داد اراضی جنگلی با تاج پوشش انبوه بیشترین مقدار محتوای رطوبتی را ‏بین اراضی جنگلی با تاج پوشش نسبتاً انبوه و تنک دارد. همچنین، مقایسۀ لکه حریق واقعی و نقشۀ گسترش آتش شبیه­سازی شده در منطقۀ نلاس با آتش­سوزی غیرعمد (دارای تاج پوشش تنک) با ضریب کاپای 83/0 دارای همخوانی بالایی بوده و مدل توانست توافق قابل توجهی با محدودۀ گسترش واقعی حریق داشته باشد. ضریب توافق به­دست­آمده در منطقۀ شیومره با تاج پوشش انبوه و نسبتاً انبوه به­دلیل وقوع حریق عمدی و کنترل شده توافق 05/0 درصدی را نشان داد.
نتیجه ­گیری: این یافته­ ها نشان داد علاوه بر ویژگی­های مواد سوختنی جنگل، علت وقوع آتش­سوزی (عمدی و کنترل­شده یا تصادفی و غیرعمد) نیز در شبیه­سازی مناسب رفتار و گسترش آتش مؤثر است. این نتایج می­تواند در مبارزه با آتش­سوزی، مدیریت بحران و در بسیاری از پژوهش­های مربوط به بررسی رفتار آتش­سوزی و حفاظت و مدیریت عرصه­های جنگلی مورد استفاده قرار گیرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سنجش از دور
دریافت: 1401/8/13 | پذیرش: 1401/11/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بوم‏شناسی جنگل‏های ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Ecology of Iranian Forest

Designed & Developed by : Yektaweb