بهار و تابستان 1402                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (46 مشاهده)
مقدمه و هدف: قارچ های اندوفیت قارچ هایی هستند که در لحظه نمونه برداری بدون علائم آشکاری داخل بافت گیاهی حضور دارند.گزارش های متعددی وجود دارد که استفاده از قارچ های اندوفیت موجب بهبود عملکرد دانه، افزایش تحمل به سرما و خشکی، مقاومت به بیمارگرهای گیاهی و حشرات گیاه خوار شده است.از این رو میتوان این قارچ ها را به عنوان یک عامل کنترل زیستی در حفاظت از محصولات مورد استفاده قرار داد. قارچ های اندوفیت منبع غنی از متابولیت های فعال هستندکه پتانسیل استفاده از این متابولیت ها در پزشکی، کشاورزی و صنعت وجود دارد. لذا این تحقیق با هدف جداسازی قارچ های اندوفیت از درختان ممرز و شناسائی مورفولوژیکی و مولکولی آنها از جنگل های شهر ساری انجام شد.
مواد و روش ها: در این تحقیق، به منظور شناسایی قارچ های اندوفیت، از سرشاخه های سالم درختان ممرز طی سال های پاییز 98 و تابستان و پاییز 99 از جنگل های شهرستان ساری نمونه برداری انجام شد. در آزمایشگاه، هر نمونه سرشاخه پس از ضدعفونی و کشت روی محیطPDA  به مدت یک ماه در دمای24 درجه سلسیوس و تاریکی مداوم نگهداری گردید. پس از خالص سازی جدایه های به دست آمده با استفاده از روش تک اسپور و نوک ریسه، شناسایی جدایه ها براساس ویژگی های ریخت شناسی و توالی ناحیه ITS انجام شد. برای تایید شناسایی مورفولوژیکی و توالی یابی، دندروگرام مربوطه با استفاده از نسخه 7.1 نرم افزار Bioedit ( (Hall 1999 ویرایش شدند.
 یافته ها: در این مطالعه  گونه های قارچی Alternaria alternata ،Aspergillus flavus ، Botryosphaeria dothidea، Bjerkandera adusta، Diaporthe eres، Fusarium acuminatum، Fusarium sambucinum، Mucor fragilis، Neofusicoccum parvum، Passalora fulva   و  Stereum hirsutum   ازدرختان ممرز جداسازی و شناسایی شدند.
نتیجه گیری: به طور کلی نتایج حاصل از این پژوهش مشخص نمود که نواحی ITS rDNA کارایی قابل قبولی در شناسائی و تعیین موقعیت تاکسونومیکی قارچ های درون زی دارد که می تواند در کنار شناسائی مورفولوژیکی به عنوان یک روش سریع و قابل اعتماد برای شناسائی تمام قارچ های درون زی به کار رود. همچنین می توان اظهار داشت که تنوع پوشش گیاهی به خصوص در جنگل های استان مازندران به دلیل شرایط آب و هوایی ویژه از پتانسیل بالائی جهت شناسائی و کشف آرایه های جدید قارچی برخوردار است.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/3/18 | پذیرش: 1401/12/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بوم‏شناسی جنگل‏های ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Ecology of Iranian Forest

Designed & Developed by : Yektaweb