دوره 10، شماره 19 - ( بهار و تابستان 1401 )                   جلد 10 شماره 19 صفحات 98-88 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezaei Sangdehi S M, Fallah A, Oladi J, Latifi H. The Modeling of Some Quantitative Characteristics Forest Using Topographic Features Stands (Case Study: District-3 of Sangdeh Forests). ifej. 2022; 10 (19) :88-98
URL: http://ifej.sanru.ac.ir/article-1-361-fa.html
رضایی سنگدهی سیدمهدی، فلاح اصغر، اولادی جعفر، لطیفی هومن. مدل سازی برخی مشخصه های کمی جنگل با استفاده از خصوصیات توپوگرافی (مطالعه موردی: سری سه جنگل سنگده). بوم شناسی جنگل های ایران (علمی- پژوهشی). 1401; 10 (19) :98-88

URL: http://ifej.sanru.ac.ir/article-1-361-fa.html


دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
چکیده:   (486 مشاهده)
مقدمه و هدف: برای برنامه ­ریزی اصولی و صحیح در بخش جنگل، تهیه نقشه ­های کمی و کیفی از ملزومات مدیریتی بوده و برای رسیدن به توسعه پایدار اجتناب ناپذیر است. به­ همین منظور، جدیدترین اطلاعات از مشخصاتی که در تصمیم­ گیری­ های مربوط به استفاده و حفاظت بهینه از جنگل دارای اهمیت هستند، مورد نیاز است. هدف از این مطالعه، مدل­سازی و تهیه نقشه مکانی برخی مشخصه­ های کمی جنگل با استفاده از خصوصیات توپوگرافی در جنگل­ های سری سه سنگده است.
مواد و روش­ ها: با استفاده از 150 قطعه نمونه 10 آری، مشخصه­ های تعداد، رویه زمینی و حجم در هکتار محاسبه شد. خصوصیات اولیه توپوگرافی شامل ارتفاع از سطح دریا، شیب، جهت شیب، انحنای پروفیلی، انحنای مسطح و انحنای مماسی و خصوصیات ثانویه توپوگرافی شامل رطوبت و تابش خورشیدی از مدل رقومی ارتفاعی با قدرت تفکیک­ پذیری ده متر استخراج شد. سپس روابط بین مشخصه­ های کمی جنگل و خصوصیات توپوگرافی با استفاده از روش ­های ناپارامتری جنگل تصادفی، ماشین بردار پشتیبان و هم­چنین با روش پارامتری رگرسیون خطی چندگانه مورد تجزیه و تحلیل و مدل­سازی قرار گرفت. ارزیابی مدل­ ها با استفاده از 30 درصد قطعات نمونه انجام شد.
یافته­ ها: مقادیر درصد اریبی و ریشه میانگین مربعات خطا برای انتخاب مدل مناسب محاسبه و نتایج نشان داد که روش ماشین­ بردار پشتیبان برای برآورد هر سه مشخصه اندازه ­گیری شده دارای بهترین نتایج بوده است. در برآورد تعداد در هکتار، تابع چند جمله ­ای درجه سه با مقادیر میانگین مربعات خطا و میزان اریبی به ترتیب 9/59=%RMSE و 1/62-=%Bias، رویه ­زمینی با تابع پایه شعاعی (RBF) و مقادیر 30/53=%RMSE و 1/32-=%Bias و حجم در هکتار نیز با تابع چند جمله ­ای درجه سه و مقادیر 37/62=%RMSE و 0/51-=%Bias به ­عنوان مناسب­ترین مدل انتخاب شدند. هم­چنین نتایج نشان داد که متغیرهای توپوگرافی جهت، ارتفاع، تابش خورشیدی و انحنای مماسی بیشترین تأثیر را در فرآیند مدل­سازی داشتند.
نتیجه ­گیری: مدل انتخاب شده در این پژوهش هر چند که توانست تا حدی اطلاعات ضروری جهت مدیریت جنگل­ها را فراهم کند، اما به ­تنهایی نمی ­تواند کلیه دلایل مؤثر بر مشخصه­ ها را تبیین نماید، لذا شایسته است از ترکیب عوامل دیگری مانند شرایط اقلیمی، عرض جغرافیایی، خاک­شناسی، تکنیک ­های سنجش از دور که سهم  عمده­ ای در توضیح و تفسیر آن دارند، دقت پیش­ بینی را بهبود بخشید.
 
متن کامل [PDF 1265 kb]   (55 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/10/22 | پذیرش: 1398/12/19 | انتشار: 1401/3/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بوم‏شناسی جنگل‏های ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Ecology of Iranian Forest

Designed & Developed by : Yektaweb