پاییز و زمستان 1400                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


بخش تحقیقات جنگل و مرتع، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، اردبیل، ایران.
چکیده:   (181 مشاهده)
برای تعیین تأثیر اکسین و تلقیح با قارچ‌های میکوریزی بر کالوس­زایی، ریشه­زایی و رشد قلمه­های فندق جنگلی (Corylus avellenaآزمایشی بصورت فاکتوریل در قالب طرح کاملاًً تصادفی اجرا شد. برای این منظور قلمه­های نیمه­خشبی فندق در اوایل تیرماه 1394 از جنگل­های ارسباران (رویشگاه مکیدی) جمع­آوری شد. ابتدا قلمه­ها با غلظت­های 0، 500، 1000، 2000 و 3000 میلی­گرم در لیتر IBA تیمار و سپس با قارچ­های Glomus intraradices وTrichoderma harzianum تلقیح شدند. قلمه­ها در بستر کاشت مخلوط ماسه - پرلیت (1:1) در گلخانه کشت و پس از 70 روز از کاشت، صفات کالوس­زایی، ریشه­زایی، تعداد ریشه، وزن خشک ریشه، وزن خشک کل نهال، ارتفاع و سطح برگ نهال­ها و درصد کلنیزاسیون ریشه با قارچ­های مورد مطالعه اندازه­گیری شد. در قلمه­های شاهد (بدون اعمال هورمون و قارچ) و قلمه­هایی که در غلظت 500 میلی گرم در لیتر هورمونIBA  همراه با و بدون قارچ  G. intraradices و T. harzianum تیمار شدند هیچ کالوسی تشکیل نشد. بیشترین کالوس­زایی (3/34 درصد)، ریشه­زایی(2/27 درصد)، تعداد ریشه (58/2 عدد)، وزن ریشه (35/0 گرم)، وزن خشک کل نهال (39/3 گرم)، ارتفاع نهال (32/12سانتی­متر)، سطح­ برگ (13/29 سانتی­متر مربع) و کلنیزاسیون ریشه ( 7/28 درصد) در غلظت 2000 میلی­گرم در لیتر IBA در تلقیح با قارچ G. intraradices مشاهده شد. در کل، تایید شد فندق جنگلی از گونه­های سخت­ریشه­زا بوده و کاربرد اکسین IBA برای ریشه­زایی قلمه­ نیمه­خشبی آن ضروری است. تکثیر رویشی آن از قلمه پاجوش یک­ساله جمع­آوری شده در تیر­ماه و آغشته به هورمون IBA (غلظت 2000 میلی­گرم در لیتر) در ترکیب با قارچ G. intraradices توصیه می­شود. همچنین، تحقیق پیرامون تیمارهای مختلف هورمونی، منشأ قلمه (ریشه­جوش، شاخه­ یک­ساله)، زمان قلمه­گیری و بسترهای مختلف کاشت در ترکیب با قارچ­های میکوریزی برای نتایج بهتر تکثیر این گونه توسط پژوهشگران آتی قابل توصیه است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/6/19 | پذیرش: 1399/1/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بوم‏شناسی جنگل‏های ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Ecology of Iranian Forest

Designed & Developed by : Yektaweb