دوره 10، شماره 19 - ( بهار و تابستان 1401 )                   جلد 10 شماره 19 صفحات 145-136 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Seidzadeh H, Rezaei J, Hoseinzadeh J, Pourhashemi M, Seyed Akhlaghi S J. The Survey of Affecting Factors on Tendency to Participation of Local People in the Restoration of Oak Forests Involved with Decline in Ilam Province. ifej. 2022; 10 (19) :136-145
URL: http://ifej.sanru.ac.ir/article-1-339-fa.html
صیدزاده حیدر، رضایی جعفر، حسین زاده جعفر، پورهاشمی مهدی، سیداخلاقی سیدجعفر. بررسی عوامل مؤثر بر تمایل به مشارکت مردم محلی در بازسازی جنگل‌های بلوط دچار خشکیدگی در استان ایلام. بوم شناسی جنگل های ایران (علمی- پژوهشی). 1401; 10 (19) :145-136

URL: http://ifej.sanru.ac.ir/article-1-339-fa.html


مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ایلام، ایلام، ایران
چکیده:   (227 مشاهده)
مقدمه و هدف: جنگل­های بلوط زاگرس و از جمله استان ایلام در سال‌های اخیر به دلایل مختلف از قبیل کاهش نزولات آسمانی، در معرض قرار گرفتن ریزگردها و آفات و بیماری­ها در معرض خشکیدگی قرار گرفته ­اند. سرعت زیاد گسترش خشکیدگی و کمبود منابع اعتباری دولتی جهت مبارزه با آن، بهره‌گیری از مشارکت مردم محلی برای بازسازی این جنگل­ها را ضروری نموده است. لذا پژوهش حاضر با هدف بررسی مؤثر عوامل بر تمایل به مشارکت مردم محلی (روستائیان) در بازسازی جنگل­های بلوط دچار خشکیدگی در استان ایلام اجرا شد.
مواد و روش ­ها: پژوهش فعلی از لحاظ هدف، کاربردی بوده و از حیث روش تحقیق، توصیفی- پیمایشی است. جامعه آماری پژوهش شامل مردم محلی در بازه سنی 60-20 سال به تعداد 59451 نفر بوده و حجم نمونه نیز با استفاده از فرمول کوکران 240 نفر تعیین شده است. روش نمونه ­گیری مورد استفاده، با توجه به تعداد زیاد روستاهای مستقر در حوزه جنگل­های بلوط مبتلا به خشکیدگی (258 روستا) و عدم امکان نمونه­ گیری از همه آنها، نمونه­ گیری چند مرحله­ ای بوده است. برای تجزیه و تحلیل داده ­ها از فنون آمار توصیفی (شاخص­های مرکزی و پراکندگی) و آمار استنباطی شامل تحلیل همبستگی به منظور تعیین نوع و شدت رابطه بین هریک از متغیرهای مستقل و وابسته، تحلیل رگرسیون برای تعیین تاثیر هر یک از متغیرهای مستقل بر متغیر وابسته، و از آزمون t تک نمونه ­ای برای تعیین سطح تمایل به مشارکت مردم محلی در بازسازی جنگل­های بلوط دچار خشکیدگی استفاده شده است.
یافته ­ها: نتایج با استفاده از تحلیل رگرسیون نشان می‌دهد که از دیدگاه مردم محلی، متغیرهای میزان درآمد، میزان وابستگی اقتصادی به جنگل‌ها، میزان آگاهی از فواید جنگل‌ها و میزان احساس مالکیت نسبت به جنگل‌های بلوط بر تمایل به مشارکت مردم محلی مؤثر هستند. همچنین، یافته­ها مبین آن است که تمایل به مشارکت مردم محلی در بازسازی جنگل­های بلوط دچار خشکیدگی در استان ایلام کمتر از حد متوسط است.
نتیجه ­گیری: بر مبنای یافته ­های پژوهش، می­توان نتیجه­ گیری کرد که تمایل به مشارکت مردم محلی در بازسازی جنگل­های بلوط دچار خشکیدگی در استان ایلام، تابعی از متغیرهای میزان درآمد، میزان وابستگی اقتصادی به جنگل، میزان آگاهی از فواید جنگل­ها و میزان احساس مالکیت نسبت به جنگل­های بلوط است.
متن کامل [PDF 2395 kb]   (93 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/6/12 | پذیرش: 1400/2/15 | انتشار: 1401/3/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بوم‏شناسی جنگل‏های ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Ecology of Iranian Forest

Designed & Developed by : Yektaweb